Vitiligo
Nemoc, kvůli které se kůže Michaela Jacksona stala bílou.
“Viděli jsme, jak to na něj přichází... už když byl malý. Víte, jen malý bod. Moje teta měla to samé.”
Joe Jackson, Michaelův otec
"Pravda je, že Michael si všiml malé bílé skvrny na břiše okolo roku 1982, stejně tak jako jsem si já všiml skvrny na svém stehně. Ale zatímco moje se nerhoršila, jeho se rozšířila. Že se něco děje jsem začal tušit už v roce 1984 na Victory tour, protože se začal pořád zakrývat."
Jermaine Jackson, Michaelův bratr
"Stával se bělejším a bělejším a nikdo nechápal proč. Každý, kdo znal Michaela Jacksona vám řekně, že když jste u něj byli blízko, neměl v kůži absolutně žádný pigment - když jste se dívali na jeho ruce, viděli jste jeho žíly. Vidíte přímo na modré žíly, které jsou velmi patrné. Nikdo o tom nikdy nemluvil, ale hned vás to upoutá. Díváte se na osobu, která je téměř průsvitná."
Oprah Winfrey při vzpomínce na rozhovor z roku 1993
"Bylo zřejmé, že Michaelova kůže v polovině osmdesátých let světlala. Média, v jejich šílenství otisknout o Michaelovi cokoliv bez jakéhokoliv důkazu, uvedla, že si Michael bělí kůži a mění rysy, aby vypadal jako Evropan. Ačkoliv k tomu nebyl žádný důkaz, veřejnost, která se nyní stává více imunní k rozmazávání lží žurnalististy, celou tuto lež spolkla bez bez otázek."
"Je dobře zdokumentováno, že roku 1986 bylo Michaelovi diagnostikováno vitiligo a lupus. Vitiligo je chronické onemocnění, které zapříčiňuje depigmentaci kůže. Stane se to tehdy, když melanocyty, buňky zodpovědné za pigment kůže, umírají nebo nejsou schopné fungovat. Příčina vilitiga je neznámá, ale výzkum naznačuje, že může vzniknout autoimunitně, geneticky, oxidačním stresem, z nervových nebo virových příčin.
Lupus je stav, který lidi zasahuje různými způsoby. Ty se pohybují od projevů na kůži přes oteklé klouby po extrémní únavu. Kvůli těmto dvěma onemocněním byl citlivý na slunce (proto ten deštník, který jste u něj viděli pokaždé, když byl venku). Kvůli vitiligu pak u něj hrozilo větší nebezpečí rakoviny kůže a lupus se mohl z remise znovu aktivovat. Je také dobře zdokumentováno, že užíval aktuální léky k vyrovnání různých tónů jeho pokožky a kvůli tomu byl citlivý na ultrafialové záření."
Dr. Patrick Treacy, lékař, který se o Michaela Jacksona staral během jeho pobytu v Irsku v roce 2007
LARRY KING, moderátor: Co je to vitiligo?
DR. ARNOLD KLEIN, Michaelův dermatolog: Je to ztráta pigmentových buněk. A pigmentové buňky - vy máte na každých 36 normálních buněk v těle jednu pigmentovou buňku, která do nich pumpuje pigment. Bohužel se jedná o autoimunitní onemocnění a lupus je autoimunitní onemocnění. A mají tendenci jít spolu, protože vytváříte protilátky proti svým pigmentovým buňkám.
KING: Měl to Michael?
KLEIN: Absolutně. Provedli jsme biopsii (nesrozumitelné).
KING: Co to způsobuje?
KLEIN: Je to způsobeno imunitním systémem, váš imunitní systém ničí vaše pigmentové buňky.
KING: Mají to černoši víc než běloši?
KLEIN: Ne. Ale u černochů je to viditelnější, protože mají tmavou pleť. Další věc je, že se to určitě ubjevilo v rodinné anamnéze. Jeden z Michaelových příbuzných vitiligo měl.
KING: Jak vážné bylo jeho?
KLEIN: Ach, jeho bylo vážné, protože po celém těle začal být úplně skvrnitý. A mohl ...
KING: Po celém těle?
KLEIN: Po celém těle, ale výrazně na tváři; na jeho rukou, které bylo velmi obtížné léčit.
KING: Pojďme si něco vyjasnit. Nebyl to někdo, kdo by si přál být bílý?
KLEIN: Ne. Michael byl černý. Byl velmi pyšný na své černé dědictví. Změnil svět pro černochy. Nyní máme černého prezidenta.
KING: Jak tedy léčíte vitiligo?
KLEIN: No, myslím, že existuje určitá léčba. Máte jednu možnost, kde můžete použít určité léky zvané (NESLYŠITELNÉ) a ošetření ultrafialovým světlem, abyste se pokusili ztmavit bílé skvrny nebo - jeho natolik silné, že jednodušší způsob je použít určité krémy, díky nimž se tmavé skvrny změní světlo, takže můžete pigmenty úplně vyrovnat.
KING: Takže vaše rozhodnutí bylo, že půjde na světlo?
KLEIN: No, ano, to nakonec muselo být rozhodnutí, protože tam bylo příliš mnoho vitiliga, aby se s ním dalo vypořádat a ...
KING: Jinak by vypadal směšně?
KLEIN: Nemůžeš - na pódiu by musel nosit těžký make-up, což by bylo směšné. A nemohl opravdu chodit na veřejnosti, aniž by vypadal strašně zvláštně.
KING: [...] Jak jste léčil vitiligo?
KLEIN: V podstatě jsme použili krémy, které by vyrovnaly stejnou barvu a zničili jsme zbývající pigmentové buňky.
KING: A změnila se jeho barva v průběhu let hodně?
KLEIN: Ne, protože jakmile jsme dostali - dostali jsme to uniformnější, zůstalo to stabilní. Ale stále jste to museli léčit, protože jednou za čas - a on musel být také mimořádně opatrný při vystavení slunci kvůli spoustě věcí. A proto měl nyní deštníky po celou dobu (NEPOUŽITELNÉ) kůže.
KING: Takže když máte vitiligo, máte ho celý život?
KLEIN: Obvykle. Téměř jednotně. Nemáte toho jen trochu. A je nejvíce znepokojující ne u bělochů, ale u černochů, protože začnete vypadat jako leopard.
KING: Vidíte to. Ano. Měl skvrny?
KLEIN: Měl skvrny, ale téměř všechny jsme vyrovnali. A byl velmi, velmi oddaný léčbě. Myslím tím, že chtěl vypadat dobře. Chtěl dobře hledat jednu skupinu lidí, své fanoušky. Chtěl obejmout a milovat své fanoušky víc než kterýkoli umělec, kterého jsem kdy poznal.
"Začalo to relativně brzy, pokoušel se to schovat dokonce i přede mnou. Vždy se to snažil překrýt make-upem a vyrovnat jeho tón kůže, dokud to nezačalo být příliš rozsáhlé. Bylo to po celém jeho těle. Na začátku se snažil překrýt světlá místa tak, aby pasovala k tmavým částem jeho kůže, ale potom to bylo tak rozsáhlé, že jsme se museli řídit světlejšími částmi jeho kůže, protože reagovalo celé tělo. Musel by mít na sobě kompletní celotělový make-up, na každém kousku jeho těla.
Michael musel mít na 30% - 50% těla vitiligo a vzhledem k tomu, že byl vždy na očích veřejnosti a neustále fotografován a že by bylo by dost trapné ukazovat se na akcích a vystupovat s flekatou kůží, na které jsou znát dvě barvy, podstoupil terapii depigmentací. Repigmentace se totiž na tuto nemoc začala používat teprve nedávno a v 90. letech tu nebyla jiná možnost. Proto jsme zaregistrovali, že Michaelova kůže světlala a světlala a světlala, dokud se okolo roku 1986 nestal doslova bílý."
Karen Faye, Michaelova dlouholetá maskérka
Pot při vystoupení odplavuje tmavý make-up:
Skvrny od tmavého make-upu na Michaelově ikonické rukavici a na košili při vystoupení:
"Lidé ho obviňovali z toho, že chce být bílý, což je směšné. Když jsem se s ním poprvé setkal, jeho vitiligo se táhlo po pravé straně tváře a dolů po krku. Skoro celá jeho pravá ruka byla bílá. Strašlivé bílé oblasti. Užíval make up, protože musel. Bez něj by byl celý strakatý.
David Nordahl, malíř, který s MJ dlouhodobě spolupracoval
Michael: Okay, za prvé,jde o to, že mám kožní nemoc, která ničí pigment kůže, je to něco, čemu nemohu zabránit. Okay. Ale, když si lidé vymýšlí příběhy o tom, že nechci být sám sebou, to mě zraňuje.
Oprah: Takže to je…
Michael: Je to pro mě problém. Nemohu to ovládat. Ale co všechny ty miliony lidí, kteří sedí na slunci proto, aby ztmavli, aby byli jiní, než jací jsou. O tom nikdo nic neříká.
Oprah: A kdy to začalo, kdy se začala měnit barva tvé kůže?
Michael: No, … někdy po Thrilleru, okolo Off the Wall, Thrilleru, někdy tenkrát.
Oprah: A co sis tehdy myslel?
Michael: Máme to v rodině, můj otec řekl, že to je na jeho straně. Nemohu s tím nic dělat, nerozumím tomu - chci tím říct, že jsem z toho velmi smutný. Nechci zacházet do zdravotní historie, protože to je soukromé, ale ale taková je situace.
Oprah: Dobře, jen v tom chci mít jasno, neužíváš nic, aby jsi změnil barvu své kůže...
Michael: Ach Bože, ne, pokošeli jsme se to zvládnout a použitím make-upu to vyrovnat odstín, protože to na mé kůži dělá skvrny. Musím kůži barevně vyrovnat. Ale víš, co je legrační? Proč je to tak důležité? Pro mě to není důležité. Jsem velký fanoušek umění, miluju Michelangela, a kdybych měl šanci s ním mluvit, nebo o něm číst, chtěl bych vědět, co ho inspirovalo k tomu, aby se stal tím, kým je, anatomie jeho řemesla, ne to, s kým šel včera večer ven. Co je špatného na... chci říct, že tohle je pro mě důležité.
První rozvohor na toto téma z roku 1993
"Můžete vidět, že byl trochu nedůtklivý, když došlo na otázku jeho kůže. Myslím, že v roce 1993 nikdo nechápal, co to je. O vitiligu nikdo nic nevěděl. Viděla jsem, že to je jedna z oblastí, které pro něj byli velmi delikátní, pochopitelně."
Oprah Winfrey při vzpomínce na rozhovor z roku 1993
Léčba vitiliga je problémem dodnes, neboť neexistuje 100% účinná metoda. Vzhledem k tomu, že vitiligo je častým onemocněním a může vést k psychickým poruchám, poruchám sebevědomí, je třeba vysvětlit nemocnému podstatu choroby, celkově jej sledovat a doporučit léčbu podle rozsahu vitiliga. Léčba zahrnuje 1) kosmetickou kamufláž, 2) repigmentaci, 3) depigmentaci.
1. Kosmetická kamufláž je vhodná u všech nemocných, pokud chtějí krátkodobě skrýt bílé skvrny. Provádí se dnes buď samoopalovacími krémy nebo klinickým make-upem.
2. Repigmentace (obnovení pigmentace) se provádí pomocí fototerapie (světloléčby) ultrafialovým světlem. Světloléčba využívá buď širokého nebo úzkého spektra záření, lze ji kombinovat s dalšími metodami (aplikací látek zcitlivujících kůži k záření, s kortikosteroidy, apod.). Za nejúčinnější se považuje léčba úzkým spektrem záření (308-311 nm) a přednost se dnes dává tzv. mikrofototerapii, tj. ozařování pouze nemocných, bílých skvrn (přístroj EXCILITE). Tato metoda mikrofototerapie je vhodná u pacientů, jejichž rozsah vitiliga není větší než 20 % povrchu těla. Výhodou této léčebné metody je skutečnost, že nedochází ke zvýšení kontrastu mezi normálně zbarvenou a bílou kůží, celková dávka záření je nízká díky selektivnímu ozařování nemocných ploch, umožňuje ozařovat rozdílnou dávkou záření různá místa na těle a zejména, zdravá kůže není zbytečně vystavena působení ultrafialového záření, tím se snižuje riziko vzniku kožních nádorů. Ozařování se provádí jednou týdně
3. Depigmentace (odbarvení kůže) se doporučuje tehdy, pokud vitiligo zaujímá více než 80 % povrchu těla. Problémem je trvalá citlivost ke slunečnímu záření po provedení této léčebné metody, proto se obvykle volí tehdy, kdy předchozí pokusy o obnovení pigmentace selhaly. Depigmentace se provádí pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, experimentálně pomocí laserů..
zdroj: www.dermatology.cz
Předpis léků na vitiligo: Jacksonovi bylo předepsáno užívat lék s monobenzyletherem hydrochinonu, který je vždy používán v procesu depigmentace, protože je velice silný a činí léčbu permanentní. Pacientům s vitiligem takovýto lék může předepsat pouze dermatolog. Bez vitiliga ovšem tento krém neúčinkuje.
Léčebný krém Benoquin
Michael se krátce po depigmentaci snaží skrýt tvář za vlasy:
“Měl na kůži mnoho skvrn, obrovské bílé bloky po celém těle. Tak si zakrýval tělo a to samozřejmě krmilo tisk.”
Deepak Chopra
“Velice ho ničilo, že si lidé mysleli, že chtěl být vždycky bílý a že si bělil kůži. Ale on se identifikoval jako černoch a tak ho znepokojovalo, že si každý myslel, že nenávidí svou vlastní rasu.”
Gotham Chopra
"Znám svou rasu. Když se podívám do zrcadla, vím, že jsem černý."
Michael Jackson, 2002
"Nesnažím se být bílý. Mám kožní nemoc, která ničí pigmentaci kůže, je to něco, čemu nemůžu moct. Fajn. Ale když lidé vymýšlí příběhy o tom, že nechci být tím, kým jsem, zraňuje mě to.
Je to pro mě problém. Nemohu to ovládat. Ale co všechny ty miliony lidí, kteří sedí na slunci, aby ztmavli, aby byli jiní než jsou? O tom nikdo nic neříá.
Je to v mé rodině, můj otec řekl, že je to na jeho straně. Nemohu to kontrolovat. Nerozumím tomu, chci říct, že jsem z toho smutný. Nechci zacházet do své lékařské historie, protože to je osobní, ale tak to je. Pokoušeli jsme se to ovládnout a používat make-up k vyrovnání, protože mám na kůži skvrny. Musím si vyrovnávat kůži (barevně). Ale víš, co je legrační? Proč je to tak důležité? Pro mě to není podstatné. Jsem velký fanoušek umění, miluji Michelangela, kdybych měl šanci s ním mluvit nebo o něm číst, chtěl bych vědět, co ho inspirovalo k tomu, aby se stal tím, kým je, anatomie jeho řemesla, ne s kým šel ven včera v noci... co je špatného s... chci říct, že to je pro mě důležité."
Michael Jackson v rozhovoru s Oprah, 1993
"Teď poprvé jsem viděl skutečný rozsah stavu jeho kůže a šokovalo mě to. Byl tak ostýchavý, že doteď zakrýval své tělo i před vlastní rodinou. Jeho trup je světle hnědý, pokrytý rozsáhlými bílými plochami a skvrnami, které se táhnou přes jeho horní část hrudníku. Jedna bílá skvrna zakrývá jeho žebra a břicho, další se táhne po jeho boku a další skvrny jsou na jednom rameni a nadloktí. Je tu více bílé než hnědé, tedy jeho přirozené barvy: vypadá jako běloch politý kafem. Tohle je stav kůže- vitiligo – o kterém cynický svět říká, že jej nemá, předstíraje víru v to, že si bělí kůži!
Jermaine Jackson, Michaelův bratr, o kamžiku, kdy v roce 2005 viděl Michaela u lékaře
Michaelova ruka a noha:
"S Michaelem Jacksonem jsem ve studiu pracoval střídavě více než 17 let. Michael měl vitiligo. Viděl jsem to na vlastní oči, spolu se zármutkem, který mu způsoboval jak soukromě tak veřejně. Mnoho velkých umělců je mimo jeviště zdrženlivých, ale u Michaela to bylo umocněno médii a posedlostí veřejnosti o jeho vzhledu. Mnoho schoval pod make-up, po mnoho let se skrýval za zástěnou nepohodlného a nepraktického make-upu.
Pokoušel se naučit se akceptovat, že lidi nevěří přeměně, která se s ním během let udála, ale všechny ty směšné polemiky na toto téma mu to neuvěřitelně ztížily. Vídám ho několikrát do roka, obvykle na den nebo dva, a dokonce i teď ho všechny ty spekulace a slídění uráží a rozčilují ho.
Je to jedna z nejvíce milujících, laskavých a jemných duší, kterou jsem kdy potkal, a přes všechny hrozné nespravedlnosti, pomluvy a fanatismus má pravděpodobně tu nejvíce stoickou a odpouštějící povahu. Není bez chyb a musí to být jeden z nejnáročnějších profesionálů, se kterými kdy budu mít to štěstí pracovat. Většinu času ignoruje, co lidé říkají a v posledních několika letech se přestal starat o to, co si lidé myslí. Není na Zemi proto, aby obhajoval, jak vypadá, ale zdá se, že veřejnost předpokládá, že musí podat zprávu o změnách ve svém vzhledu, včetně těch, které nemůže ovlivnit.
Řeknu vám, že jsem s ním byl v bazénu před tím, než podstoupil terapii k depigmentaci - byl celý flekatý. Teď je v podstatě tak bílý, že se spálý i při nepatrném vystavení slunci. Bylo to jeho rozhodnutí - make-up nebo léčba. A protože měl peníze, měl léčbu. Neobviňuji ho - kdybych měl stejné potíže a finance, taky bych to udělal. A měli byste vědět, že když ho poznáte, je to normální, lehkomylsný - mimo studio - chlápek, s úžasným smyslem pro humor, a rozhodně je to černoch."
Leroy
"Ztráta pigmentu u lidí trpících vitiligem zvyšuje šanci na rakovinu kůže. Vyžaduje neustálý pobyt ve stínu a hrubou vrstvu make-upu nebo opalovacího kremu s vysokým faktorem."
Maury Povich, reportér
Otázka: "Proč poslední dobou nosíš hedvábné masky?"
Michael: "Protože...uh...stav mé kůže se zhoršil. Neříkám to rád. Mám vitiligo a uh... jsem kompletně alergický na slunce. Dokonce bych ani neměl být venku, protože i když jsem ve stínu, sluneční paprsky mohou zničit mou kůži."
Rozhovor na VH1, 1996
Otázka: Vždycky mě zajímalo, proč nepoužil krém na opalování? Vždy používal deštníky, ale vyzkoušel sluneční clonu? Nebo to bylo příliš drsné? Nebo to možná měl a nestačilo to? Už nemohl pobíhat na slunci jako dřív, je těžké běhat / plavat atd. s deštníkem.
Karen Faye: VŽDY, když musel být na slunci, jsme použili nejvyšší sluneční ochranu! Natáčení In The Closet byla extrémně obtížné, zakrýt vitiligo přes silnou vrstvu opalovacího krému, potu a tričku bez rukávů (a v bílém obléčení). Hodněkrát se to opravovalo. (foto níže)
„Když pochopíte, jak citlivý byl na svůj stav, pochopíte také, jak moc Karen věřil. Byla to invazivní práce, ale každá profesionální volba, kterou udělala, byla navržena tak, aby mu poskytovala svobodu a sebevědomí, a aby vypadal jako hvězda, kterou byl. A stejně se spoléhal na to, že (Karen) bude veškerou svou práci udržovat v tajnosti. Někteří členové jeho doprovodu, video režiséři a fotografové, nechápali, že Karinina výzva spočívala v tom, aby Michael vypadal perfektně, ale nemohla vysvětlit své činy, protože odpřísáhla udržet tajemství. Takže lidé z venku viděli jen hodně rozrušenou vyzážistku, která někdy nevysvětlitelně zmizela se svým klientem. To bylo nesprávně vykládáno: lidé si mysleli, že se jako žena uchází o jeho pozornost. Pravdou bylo, že se mohla přetrhnout, aby se cítil jistě a bezpečně, a zajišťovala, aby nic z jeho vitiliga nebylo viditelné pro kohokoli, kdo byl poblíž něho. “
Jermaine Jackson
Karen Faye upravuje Michaelův make up na scéně:
"Vitiligo je pro Michaela skutečný problém a léta byl. Postihlo ho z mnoha emocionálních hledisek a donutilo ho používat velké množství make-upu a krycích přípravků. Horor každodenního vstávání se všemi těmi skvrnami zapříčinil, že se cítil mizerně.
Ještě předtím byl Michael naštvaný, že měl akné. Když konečně zmizelo, protože dospěl, udeřilo vitiligo. Bylo to jako kdyby neměl vyhrát. Kvůli tomu všemu se stal více nejistým. Je velmi težké být veřejnou osobou a muset se vypořádávat s podobným osobním trápením."
Gino Brando, 1994
"Pravda je, že lidé, kterým je diagnostikováno toto onemocnění, velmi trpí. Hluboký pocit studu a beznaděje (zahrnujíce depresi a sebevražedné myšlenky), společně s předsudky ohledně zjevu a dostupnou léčbou skutečně není vzácností . Vitiligo je obzvláště traumatické pro osoby s tmavou kůží, protože kontrast mezi kůží s pigmentem a bez pigmentu může být dost drastický.
Jackson byl obecně kritizován za používání bělicích léků a chemických peelingů. Co však lidé nechápou je to, že existuje jen pár, jestli vůbec, léků, které jsou efektivní, obzvláště pro případy, kdy je nemoc tak rozšířená, jako u Michaela. Vypořádat se s psychologickým dopadem tohoto onemocnění je významné, ale vypořádat se s velmi veřejnými a krutými názory ostatních musí být ohromující.
Trauma s sebou nese závislost. Dle mého názoru, ti, kteří ho soudili, nevědomky přispěli k jeho zaujetí vzhledem, jeho eventuální závislostí na kosmetických operacích a předepsaných lécích a nakonec jeho předčasné smrti. My všichni potřebujeme více soucitu s těmi, kteří trpí touto záhadnou a nepochopenou nemocí.
Sandi Hammonds, vlastník značky Premier Pigments, speciálního dermatologického make-upu, který Michael užíval
Příklad, jaký emocionální dopad mohou mít veřejné domněnky a výsměch:
MJ a jeho synovci sledovali film, ve které byla scéna, kde se říkalo, že Michael zbělal, a že si to udělal sám. Michael vstal a opustil divadlo. A to bylo v roce 1999. Originální vyprávění na MJCast v čase 1:31:44.
„Byl neuvěřitelně zábavný, velmi se zajímal o vědu a medicínu, a jednoho dne v mé kanceláři vzal lékařskou knihu a otevřel ji obrázku černého dítěte s černou a bílou kůží. Řekl mi: ´Znám bolest, kterou to dítě cítí,´ a pak si vytáhl nohavici, a já viděl, že jeho kůže je černo-bílá. Celé jeho tělo bylo.“
Dr. Patrick Treacy
Ahoj všichni,
rád bych se s vámi podělil o příběh, který se odehrál opět v září r. 2002 několik týdnů předtím, než Michael natáčel Living With Michael Jackson. Byl jsem ve Véplynu, a měl tu čest strávit spoustu času s Michaelem osobně ...
Během jednoho večera Michael šel na největšího Souvenir Store Las Vegas, který je "Bononza", dole Stratosphere ...
Byl to neuvěřitelný večer. Vzpomínám, že jsem držel Michaelovu kabelu, aby mohl do ní mohl dát věci, které si vybral ze skladu. Bylo to docela v pohodě, nakupovat s ním (udělali jsme to v jiných dnech také v mnoha obchodech), dokonce dával sám sobě věci do košíku :D Byl nadšen výběrem spousty věcí a říkal věci jako: "Princi se to bude líbit..." a jen je házel do košíku...
Byli jsme v obchodě asi hodinu, uvnitř bylo několik zákazníků a dva strážci, ale atmosféra byla velmi klidná, bodyguardi nemuseli věnovat pozornost tomu, že by se na Michaela někdo řítil.
Když šel Michael k pokladně, byl tam policista z Vegas, který mluvil s pokladní, a Michael si všiml, že policista měl vitiligo. Policistovy ruce, paže a obličej byly kvůli vitiligu pokryty bílými a černými skvrnami...
Michael a policista si spolu trochu popovídali. Zůstal jsem opodál, abych nerušil jejich soukromí, ale viděl jsem je, jak měli opravdu zájem podělit se o své zkušenosti, vyměnit si názory... Během celého rozhovoru se oba drželi za ruce. A vzpomínám si, Michael mu řekl, že naprosto chápe, co se děje...
Bylo to tak emocionální, a já jsem měl pocit, že Michael mluvil s policistou jako s kamarádem. Podali si ruce a pevně se objali... Byl jsem moc dojatý ... A zapůsobilo to na mě ... myslím, že pro Michaela není snadné o tom mluvit, a teď to vypadalo, jako by to mohl konečně sdílet s někým, kdo má stejnou nemoc...
Pak jsme všichni odjeli v limuzíně a bavili se celý večer.
Z pitevní zprávy Michaela Jacksona...
Sekce kůže nevykazuje žádný melanocytární pigment. Ačkoli jsou melanocyty přítomné, jejich počet je nízký. Jinak je kůže normální. Není přítomna žádná jizva nebo stehy. (obr. vlevo)
Dear Colleagues:
I can confirm that Michael Jackson had vitiligo and discoid (chronic cutaneous lupus) and never had systemic disease that played any role in his passing.
I am concerned that some commentators are relating that a background of abuse has anything to do with lupus. There has never been a peer reviewed published article that specifically has shown this in lupus.
Thanks
Dan Wallace MD
Clinical Professor of Medicine
Cedars-Sinai Medical Center/David Geffen School of Medicine at UCLA
Lupus expert Dr. Wallace 9th July 2009
Read more: https://www.truemichaeljackson.com/health/vitiligo/
Vážení kolegové:
Mohu potvrdit, že Michael Jackson měl vitiligo a diskoidní (chronické kožní onemocnění lupus) a žádné systémové onemocnění, které hrálo nějakou roli v jeho smrti.
Mám obavy, že někteří komentátoři soudí, že dřívější týrání (pozn.: psychické u malého Michaela) má co do činění s lupusem. Nikdy nebyl zveřejněn článek, který by na něco takového konkrétně u lupusu odkazoval.
Děkuji,
Dan Wallace MD
Klinický profesor medicíny
Cedars-Sinai Medical Center / David Geffen School of Medicine na UCLA
Expert na lupus Dr. Wallace v reakci na článek Deepaka Chopry o možném rozvinutí onemocnění po dlouhodobém týrání v dětství, 09.7.2009
Dědičnost vitiliga... Michaelův syn Prince...
“Vitiligo je na straně mého otce a Prince ho má také - na jeho pažích a na hrudníku.”
La Toya Jackson, Michaelova sestra
Vitiligo má Michaelův syn Prince (v pravém podpaží, na krku a na prstech ruky), synovec Taj má velkou skvrnu v levém podpaží.
A takto se změnili jiní lidé trpící vitiligem:
“Vitiligo is on my father’s side and Prince has it, too – on his arms and chest.”
La Toya Jackson, Michael´s sister in an interview with new! magazine.
"Předsudky jsou neznalost."
Michael Jackson
Žena s vitiligem mluví o své nemoci a o Michaelovi Jacksonovi:
Klobouk a rouška chrání před slunečními paprsky, ale chrání také soukromí:
Světový den vitiliga
25. června je Světový den vitiliga.
Steve Haragadon, zakladatel sítě Vitiligo Friends, a Ogo Maduewesi, zakladatel a výkonný ředitel Nadace podpory a povědomí o vitiligu (VITSAF), navrhli a vytvořili Světový den vitiliga. Od roku 2011 je tento den věnován všem, kteří žijí s vitiligem.
25. června (2009) byl den, kdy zemřel Michael Jackson, pravděpodobně nejslavnější osoba, která měla vitiligo. 25. června je upomínkou na Michaela Jacksona, a také den, kdy se má šířit povědomí o této kožní nemoci.
Zdroj: vitiligotreatments.com/usa/world-vitiligo-day-2020/